Wszystkie zdjęcia znajdujące się na moim blogu są moją własnością. Proszę o nie rozpowszechnianie ich bez mojej zgody.

sobota, 20 kwietnia 2013

Poznajcie zwykły - niezwykły most, który niedawno połączył brzegi Wisły w Krakowie. Kładka Ojca Bernatka została nazwana imieniem o. Laetusa Bernatka. 

Laetus Bernatek (ur. 4 lipca 1847 w Hodoninie (Morawy), zm. 1927 w Krakowie) – zakonnik należący do Zakonu Bonifratrów, inicjator i organizator budowy gmachu szpitala Bonifratrów w Krakowie.
Edukację i katolickie wychowanie uzyskał w młodzieńczych latach w domu rodzinnym. Po ukończeniu 18 roku życia wstąpił do Zakonu Szpitalnego Świętego Jana Bożego. Studiował teologię i farmację na Uniwersytecie Wiedeńskim. Po studiach pracował jako aptekarz w szpitalach prowadzonych przez jego zgromadzenie. Od 1891 roku był przeorem Krakowskiego Konwentu Bonifratrów. Podczas trawiących Kraków w latach 1892-1894 epidemii cholery azjatyckiej i ospy uczynił klasztor szpitalem zakaźnym.
W 1897 rozpoczął budowę nowoczesnego gmachu szpitala. Otwarcie placówki miało miejsce w październiku 1906 roku.
Jego imieniem została nazwana kładka pieszo-rowerowa łącząca Krakowski Kazimierz z Podgórzem.

___________________________________________________________

Most Zakochanych w moim obiektywie <3Ciekawostką jest, że kładka zyskała miano "mostu zakochanych", gdzie wzorem zachodnioeuropejskich odpowiedników zakochane pary wieszają kłódki ze swoimi inicjałami lub imionami, po czym klucze wrzucają do Wisły. Ma być to znak, że ich uczucie pozostanie nierozerwalne do końca życia.

 
Mostów miłości na całym świecie jest wiele. Florencja ma swój Most Ponte Vecchio nad rzeką Arno, Rzym ma Most Mulwijski, Paryż ma Pont des Arts a w Polsce: Wrocław ma swój Most Tumski, Bydgoszcz ma Most Teatralny, Warszawa ma Most Poniatowskiego. Takie mosty są też w Wilnie, Kijowie, Wenecji, Brukseli, Moskwie.Mam nadzieję, ze kiedyś i na moją kłódkę znajdzie się tam miejsce :) 

tekst - Wikipedia

4 komentarze:

 1. Jedno z moich ulubionych miejsc w Krakowie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie dziwię się, ze jedno z ulubionych bo jest piękne :)

   Usuń
 2. Miejsce na Twoją kłódke czeka :)

  OdpowiedzUsuń